Keep your mouth closed – solo show – Centrum Promocji Młodych, Częstochowa

„Keep your mouth closed” to najnowszy projekt ekspozycyjny autorstwa młodej, wrocławskiej artystki Justyny Adamczyk, która odwołując się do ilustracyjnej i krytycznej twórczości Francisco Goi, za pomocą serii rysunkowych prac stara się zobrazować i skomentować dręczące współczesnego człowieka problemy. W ramach wystawy w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie zaprezentowana zostanie seria intrygujących prac, które bardziej niż dotychczas dotykają emocjonalnej sfery życia, która niebezpiecznie balansuje na granicy intymnego świata Adamczyk, a otaczającym ją światem zewnętrznym. Artystka za pomocą właściwego dla siebie, nieco fantasmagorycznego, pełnego kodów, metafor i symboli języka wizualnego, przedstawia nam świat widziany jej własnymi oczami, które czasem pełne lęków i obaw, bacznie notują otaczającą ją rzeczywistość. A ta jawi się jako ponura, nieco posępna, pełna hybrydycznych, nie zawsze oczywistych form i kształtów.

Wychodząc z założenia, że człowiek nie ma z góry określonej natury, a jego istnienie zawieszone jest między przyszłością a przeszłością, Justyna Adamczyk chce zbadać towarzyszące mu poczucie przemijania, niespełnienia i nieznośnej pustki. Pustki zrodzonej ze ślepego dążenia do samorealizacji, często przekraczającej racjonalne granice. Zdaniem artystki, przez subtelne, drążące dziurę w głowie sugestie, człowiek staje się potworem rozdrapującym rany, doprowadzając tym samym siebie i niejako innych do ponownego przeżywania krzywd.

Powstały na potrzebę niniejszej wystawy cykl rysunków jest niejako próbą analizy małych okrucieństw i okropności – o tyleż prawdziwych, bo naszych własnych. Jest to więc przede wszystkim opowieść o ludziach i ich prywatnych rozterkach. O osamotnieniu, zalęknieniu, niezgodzie, zagubieniu. W końcu o nas samych, goniących za marzeniem, spalających się i przemijających, z czasem popadających w anonimowość i zobojętnienie.

„Keep your mouth closed” jest drugą odsłoną projektu, który po raz pierwszy w mniejszej skali eksponowany był pod koniec ubiegłego roku w E|C Gallery w Chicago, przyjmując wówczas tytuł „Form of Fear”.

Justyna Adamczyk, Keep your mouth closed, Centrum Promocji Młodych

Leave a Comment